1. aприл 2025. 19 часова, Стара скупштина
У сусрет пролећном буђењу Музички центар приредиће суграђанима концерт инспирисан драгоценим музичким колоритом. Трио Lumiere ће импресионистичким бојама, које програмски контрастирају ефектном танго ритму, слушаоцима пренети пролећну еуфорију и пуноћу свог виртуозно-естетичког музичког израза.
Ово ће бити одличан повод да 1. априла у 19 часова, у Старој скупштини чујемо изражајно камерно музицирaње, у које ће нас увести реномирани извођачи и педагози на флаути, виоли и харфи.

ПРОГРАМ/Program
Морис Равел: Купренов гроб за флауту, виолу и харфу
Maurice Ravel: Le Tombeau de Couperin – for flute, viola and harp
Prélude
Rigaudon
Menuet
Toccata
Габриел Форе: Павана оп. 50
Gabriel Fauré: Pavane, op. 50
Астор Пјацола: Историја танга- за флауту и харфу
Astor Piazzolla: Histoire du Tango – for flute and harp
Bordel 1900
Café 1930
Nightclub 1960
Клод Дебиси: Соната за флауту, виолу и харфу
Claude Debussy: Sonatе
Pastorale: Lento, dolce rubato
Interlude: Tempo di minuetto
Finale: Allegro moderato ma risoluto
МАРИЈА ЂУРЂЕВИЋ је редовни професор флауте на Музичкој академији Универзитета Црне Горе. Прва је соло флаута Црногорског симфонијског оркестра у периоду од 2007. до 2024. године. Магистарске, а претходно и основне студије флауте завршила је са највишом оценом на Музичкој академији на Цетињу.
Добитница је награде за изузетан допринос развоју уметничко-истраживачког рада и међународном позиционирању Универзитета Црне Горе за 2021. годину, а од града Подгорице и Министарства културе, добија награду за изузетне успехе из области уметности.
Као професор и предавач флауте одржала је десетине мајсторских радионица и семинара у земљи и иностранству, полазницима како основних и средњих школа тако и студентима музичких конзерваторијума.
Председавајућа је или члан жирија на више домаћих и међународних такмичења флаутиста у различитим категоријама, како у земљи тако и у региону. Учесник је бројних манифестација – Бранденбуршки концерти на фестивалу Град театар Будва са групом интернационалних солиста, у пројекту Музика на води у продукцији Арс-индустрија, више пута на фестивалима А темпо, Барски летопис, Подгоричко културно лето, фестивалу ИЦА (Интернационал Монтенегро Музик Фестивал), КоторАрт, ФИАТ, Тиват Ворлд Музик Фестивал, Фестивал „Пургаторије“ у Тивту, Херцегновске музичке свечаности, Крагујевачко културно лето „Дахом културе“, итд.
Победник је и лауреат свих фестивала флаутиста у региону: Београд, Ваљево, Пожаревац, Подгорица, Котор итд. На међународном такмичењу Петар Коњовић у Београду као лауреат такмичења освојила је нови инструмент.
У својој солистичкој каријери остварила је високе уметничке резултате који су је довели у сам врх флаутистичког извођаштва на просторима бивше Југославије.
Полазница је бројних курсева водећих светских флаутиста, као што су: М. Кофлер (Аустрија), М. Адорјан (Мађарска), Ј. Балинт (Мађарска), А. Николе (Аустрија), И. Графенауер (Аустрија), В. Лукас (Француска), М. Дебост (САД), К. Честин (САД), Еје Кауфелд (Шведска), Гунила фон Бар (Шведска), Феликс Ренгли (Швајцарска), Дејан Гаврић (Немачка).
Поред гостовања на домаћој црногорској сцени – Подгорица, Бар, Тиват, Будва, Цетиње, Котор, Херцег Нови на местима као што су Музички центар Црне Горе, Галерија савремене уметности, Црква Св. Духа, Дворац краља Николе, Перјанички дом, солистичке наступе је остварила више пута у иностраним салама у различитим државама и градовима као што су Београд, Крагујевац, Нови Сад, Ниш, Зрењанин, Краљево – на најпознатијим сценама – Галерија Српске академије наука и уметности, Велика сцена и галерија задужбине И. Коларца, Галерија Прогрес, Комбанк дворана, Сала Београдске филхармоније, Свечана сала Прве крагујевачке гимназије, Катедрала Блажене девице Марије, као и концертима у Букурешту, Загребу, Умагу, Скопљу, Бриселу, Анкари, Венецији, Верони.
Као музички педагог има изузетан допринос. Студенти ове изванредне уметнице освојили су бројне награде на међународним, националним и регионалним такмичењима. Подстиче студенте на активно учешће на различитим такмичењима и фестивалима, на којима њена класа редовно представља Универзитет Црне Горе и Музичку академију у земљи и иностранству.
Са Црногорским симфонијским оркестром извела је више од 360 концерата за 16 година активног музичког рада, а наступала је више пута као солисткиња са овим оркестром у земљи и иностранству. Као солиста одсвирала је неке од најтежих концерата писаних за соло флауту уз придружени оркестар – В.А. Моцарта – Концерт за флауту и оркестар K.313. у Г-дуру, Б. Мартинуа – Концерт за флауту, виолину и оркестар и К. Реинеке – Концерт за флауту и оркестар Op.283.
Активни је члан дувачког квинтета Црногорског симфонијског оркестра, као и квинтета Котор-Арт. Свирала је више пута и са Симфонијским оркестром Радио-телевизије Србије. Имала је прилику у току своје уметничке каријере да наступа са водећим диригентима и музичарима данашњице, а неки од њих су Гинтер Пихлер, Урош Лајовић, Србољуб Срба Динић, Роналд Золман, Марк Коровић, Икер Санчез Силва, Холи Чое, Младен Тарбук, Адријан Липер, Бојан Суђић, Роман Симовић, Симон Трпчески, Иво Погорелић, Стефан Миленковић, Миша Мајски, Маја Богдановић, Томас Хемпсон…
Рођена је у Крагујевцу, Србија, где је похађала основну и средњу музичку школу у класи Снежане Ковачевић.
Добитница је MOVE гранта за 2024. годину.
САША МИРКОВИЋ, по мишљењу критичара, један је од најистакнутијих виолиста Србије, уметник који својим неисцрпним ентузијазмом и харизмом осваја публику и критику. Његова каријера обухвата разноврсне аспекте музичког стваралаштва, соло наступе, камерну музику, оркестарске пројекте, као и едукацију и организацију музичког живота. Као уметнички вођа ансамбла Метаморфозис, Мирковић се истиче изванредним програмима који сежу од барока до савремене музике, обухватајући дела српских и светских аутора, као и жанрове који комбинују класичне идиоме с етно, џез и поп изразима, често користећи аудио и видео технологију.
Рођен у Чачку 1980. године, Мирковић је своје музичко образовање започео у Школи за музичке таленте у Ћуприји, потом уписује студије на Факултету музичке уметности у Београду, где је стекао диплому основних и магистарских студија. Током свог школовања, активно се усавршавао на бројним мајсторским курсевима, како у земљи, тако и у иностранству, што му је омогућило да развије свој јединствени уметнички израз.
Мирковићева концертна активност је веома богата, наступао је на најзначајнијим фестивалима уметничке музике у Србији и ван граница земље. Његови наступи у престижним дворанама широм Европе, Сједињених Америчких Држава, Канаде, Аустралије, Новог Зеланда и Хонг Конга, укључују легендарни Карнеги хол, Линколн центар, Сиднејску оперу, као и дворане као што су Санта Ћећилија у Риму, Палата музике у Барселони, Барбикан у Лондону и Плејелу у Паризу, Концертхаус у Берлину и многим другим.
Као солиста, Мирковић је наступао са бројним угледним оркестрима и ансамблима, Ансамблом АРТЕ, БКО Љубица Марић, БГО Душан Сковран, Камерним оркестром Шлезингер, СО Војске Србије Станислав Бинички, Нишким симфонијским оркестром, Омладинским симфонијским оркестром Југоисточне Европе, Камерним оркестром Универзитета у Крагујевцу, Но Бордерс Орцхестра, Словачким камерним оркестром, Словачком Симфонијетом, Београдском филхармонијом, Симфонијским оркестром РТС-а, Филхармонијом Артур Рубинштајн из Лођа, Мерк филхармонијом из Дармштата , Марк Синан компанијом, Јенском Филхармонијом, Вијењавски филхармонијом из Лублина, ансамбл Резонанц.
Његови наступи су често обележени дубоком емоцијом и виртоузитетом, а његов ангажман у разним пројектима и колаборацијама са уметницима, диригентима и композиторима додатно потврђује његову посвећеност уметности.
Мирковић је препознат као један од најзначајнијих уметника у пољу савремене музике, доприноси развоју литературе за виолу и презентацији овог инструмента као солистичког. Његова страст према савременој музици довела је до премијерних извођења више од 120 солистичких и концертантних дела за виолу, чиме је оставио значајан траг у музици.
Осим наступа, Мирковић је и посвећен едукацији, тренутно као редовни професор на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.
У својој каријери, Мирковић је стекао бројне награде и признања. Године 2016. добио је награду „Музика класика“ за најбољег мушког извођача, а наредне године постао је први добитник престижне награде „Александар Павловић“ Удружења композитора Србије за свој допринос промоцији српске уметничке музике у земљи и свету. Као уметнички директор и један од оснивача међународног фестивала савремене уметности “ Meta World“, он наставља да инспирише уметнике и публику, остављајући неизбрисив траг на музичкој сцени.
Саша Мирковић није само музичар, он је креативни вођа, иноватор и страствени заговорник савремене уметности, чија уметничка визија и посвећеност непрестано померају границе музичког стваралаштва. Његова способност да повеже различите музичке стилове и културе чини га јединственим у свету уметнчке музике, а његово деловање ће несумњиво оставити дуготрајан утицај на музичку сцену.
Остварио је значајан број трајних снимака за националне и међународне радијске и телевизијске куће.
Мр МАРИЈА ЂУРЂЕВИЋ-ПАВЛОВИЋ основну и средњу музичку школу завршила је у МШ „Станковић“ у Београду, а основне и магистарске студије на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Милице Барић. Такође је завршила специјализацију на Краљевском музичком конзерваторијуму (Real Conservatorio Superior de Musica) у Мадриду у класи проф. Марие-Росе Калво Манзано (Marie-Rose CalvoManzano). Добитник је бројних награда на домаћим републичким и савезним такмичењима и међународним такмичењима („Петар Коњовић“ Републичко такмичење музичких и балетских школа Србије, Torneo Internazionale di Musica di Romа). Одржала је низ солистичких концерата у земљи и иностранству (Галерија Коларчеве задужбине у оквиру БЕМУС-а, Народни и Етнографски музеј у Београду, Бански двор у Бања Луци, Academia Sotto Мesa у Мадриду, сала Београдске Филхармоније као солиста уз пратњу Симфонијског оркестра РТС-а…). Наступала је као члан неколико камерних састава и многих оркестара (Симфонијски оркестар РТС-а, Београдска филхармонија, Оркестар позоришта Мадленијанум,Оркестар Народног позоришта Београд и СНП Нови Сад,Војвођанска филхармонија, Уметнички ансамбл С. Бинички, Медитерански оркестар младих Француска, Оркестар „Teatro Coliseum“, Мадрид…) Више пута је била учесник у радио и телевизијским емисијама („А темпо“,О харфи и љубави“…) Активно учествује као члан жирија на такмичењима харфиста у земљи. Тренутно је запослена као професор харфе у музичкој школи „Ватрослав Лисински“ у Београду. .Њени ђаци освајају бројне награде на такмичењима у земљи и иностранству. Од 2020. године је члан Београдског квартета харфи са којим наступа на концертима широм Србије. Члан је Удружења харфиста и пријатеља харфе Србије, Музичке омладине и УМУС-а.