У циклусу концерата под називом „У сусрет НЕУ“, одржана су два концерта која су најавила фестивал НЕО који се већ седми пут одржава у Новом Саду
Фестивал НЕО – некласични фестивал класичне музике – и ове године одржава се током јуна месеца, на различитим локацијама у граду. Од девет фестивалских вечери, два концерта су организована као својеврсан „увод“ у ово музичко окупљање, а седам представљају главни део програма. Како је нагласио уметнички директор фестивала НЕО, Марко Милетић, намера организационог тима била је да у програм укључи етаблиране уметнике врхунских резултата, затим младе уметнике пред којима је узбудљива будућност и децу, музичке звездице из музичких школа Новог Сада, које „најлепшу од свих уметности“ негују да један мање формалан начин. Ово мешање генерација, али и музичких жанрова, управо показује колико је важно да се музика репрезентује на различите начине, како би публика различитих укуса имала могућност да ужива у ономе што фестивал НЕО нуди.
Први концерт у циклусу „У сусрет фестивалу“ одржан је у Културној станици „Свилара“ у уторак, 6. јуна, у 20 часова. Камерни оркестар „Шлезингер“ који у Крагујевцу делује већ готово две деценије, представио се кроз две мање познате Моцартове симфоније, оне у Г-дуру бр. 12 и оне у Ес-дуру, бр. 26. У њима велики маестро није онај весео, необуздани геније. Реч је о симфонијама које су из периода „Штурм унд Дранг“ (Олуја и потрес), из драматичног периода који је захватио део шесте и седме деценије 18. века. Могао би се назвати и „романтизмом у класици“. Изненадна промене расположења, необичне завршетке, драматичне дијалоге, динамичка контрастирања оркестар „Шлезингер“ донео је убедљиво, сигурно и до краја доживљено. За то треба захвалити свим члановима ансамбла, али пре свега концерт мајстору, Мирославу Павловићу (иначе професору новосадске Академије уметности и доктору уметности) у кога су његови сусвирачи гледали са запањујућом пажњом. Такво међусобно поверење испољило се још снажније у Вагнеровом делу „Зигфрид идила“ које се ретко негује на репертоару јер је – да будемо искрени – презахтевно. Поготово ако се свира без диригента, односно само уз концерт мајстора. Но оркестар је храбро припремио ову громаду од дела, свирајући посвећено, час драматично, час лирски, са одлично издржаним каденцама, са фино одмереним крешендима који су код Вагнера као какве степенице које воде у просветљење. Свака таква „скалинада“ у климакс или антиклимас вођена је одмерено, софистицирано, такорећи музички мудро и зрело. Можда је успешности допринело и стајање музичара који су тако, ослобођени „стега“ столица, дозволили својим телима да додају музици једну гестовну димензију коју је осетила читава публика у сали. „У сусрет феставилу НЕО“, крагујевачки оркестар „Шлезингер“ (са музичарима међу којима смо видели и наше новосадске), показао је очаравајући потенцијал какав давно нисмо чули у гостујућих оркестара.
Други концерт циклуса „У сусрет НЕУ“, под називом Лудвиг, одржали су у Свилари млади уметници Филип Томић, виолончело, и Јована Радовановић, клавир. Они су извели две Бетовенове сонате за клавир и виолончело, у Д-дуру и у А-дуру. Необично је што се у овим опусима најпре помиње клавир, а потом гудачки инструмент, међутим, то је била пракса из 18. века – клавир је морао бити у центру пажње, виртуозан, „главни“. Но, у овим делима и виолончело има захтевну деоницу, тако да је интерпретација двоје уметника на адекватан начин оправдала своју позицију „гласника“ фестивала НЕО.
У наредним данима, публику у Новом Саду очекују узбудљиви концерти главног дела програма фестивала НЕО. Отварање које ће бити на отвореном, у Католичкој порти 16. јуна у 20 ч, резервисано је за необично атрактиван аранжман Орфове Кармине Буране за виолину и оркестар. Ову до сада неизведену обраду Орфа у Новом Саду, извешће Стефан Миленковић, виолина и оркестар Камерата Нови Сад. Наредни дан, у ранијем термину од 19 ч, одржаће се концерт под називом „Неки нови клинци рокери“, на којем ће се представити деца из музичких школа у рок жанру. Посебна атракција фестивала – концерт Божа Вреће, мајстора севдалинке и Камерате Нови Сад, заказан је за 18. јун у 20.30 такође под звездама у Католичкој порти. Овај уметнички тандем већ је сарађивао и раније, па се очекује изузетно узбудљива атмосфера коју око себе креира овај контраверзни и увек посвећени уметник. Гудачки квартет „Рубикон“ којег чине наши уважени уметници Роберт Лакатош, виолина, Марко Јосифовски, виолина, Јожеф Бисак, виола и Драган Ђорђевић, виолончело, наступиће 20. јуна у Свечаној сали Градске куће у 20 ч са опусима Менделсона и Грига. Након концерта музичке школе Мелодиз 28. јуна у 20 ч у Еђшегу, љубитељи камерне музике имаће прилику да две узастопне вечери 29. и 30. јуна у Свилари слушају ансамбле сачињене од наших и јапанских уметника у извођењу француске музике Равела, Дебисија, Дамаса, а потом и програм под називом Класика ала Цингарезе, у којем су поред композиција из 18. века, укључена дела инспирисана ромском музиком.
проф. др Ира Проданов
Редовни професор на Академији уметности у Новом Саду.
Текст се односи на концерт ГКО Шлезингер 6. јуна 2023. у Културној Станици Свилара у Новом Саду у оквиру Нео Фестивала.