КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА И ЈАНОШ БАЛИНТ
Петак 9. децембар, Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова.
ПРОГРАМ
Антонио Вивалди (1678-1741) : Годишња доба
Пролеће – Концерт бр. 1 у Е – дуру, оп. 8
Allegro
Largo e pianissimo sempre
Allegro pastorale
Лето – Концерт бр. 2 у ге – молу, оп. 8
Allegro non molto
Adagio e piano – Presto e forte
Presto
Јесен – Концерт бр. 3 у Еф – дуру, оп. 8
Allegro
Adagio molto
Allegro
Зима – Концерт бр. 4 у еф – молу, оп. 8
Allegro non molto
Largo
Allegro
Астор Пјацола : Историја танга
Бордел
Кафе
Ноћни клуб
Концерт модерног доба
Милорад Маринковић оркестрација
Диригент Предраг Костовић
ЈАНОШ БАЛИНТ рођен је 1961. у Мађарској. Дипломирао је на Музичкој академији Франц Лист у Будимпешти 1984. године. Добитник је многобројних награда на међународним такмичењима (Анкона, Лајпциг, Маркнокирхен).
Био је соло флаутиста Симфонијског оркестра Мађарског радија од 1981. до 1991. и у Мађарској националној филхармонији од 2000. до 2006. године.
Оснивач је и директор Доплер института за флауту у Будимпешти (Doppler Flute Institute).
Тренутно је професор на Musikhochschule у Детмолду (Немачка) и гостујући професор на Музичкој академији Karol Szymanowski у Катовицама (Пољска).
Као солиста наступао је у скоро свим европским земљама, као и у САД, Јапану, Тајвану, Кореји и Израелу са партнерима као што су Андраш Шиф, Марта Алгерич, Миклош Перењи, Золтан Кочиш, Ауреле Николет.
Снимио је преко 30 ЦД-а са Hungaroton, Capriccio и Naxos издавачким кућама.
Сваке године води од 10 до 12 мајсторских курсева широм света.
Године 2008. добио је највеће мађарско признање за музичко извођење, награду Франц Лист од стране Министарства културе и образовања Мађарске.
КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA) Крагујевачки академски оркестар акордеониста основан је 2018. године са циљем промоције хармонике као академског инструмента.
Имајући у виду да је простор на коме живимо вековима био на раскрсници Истока и Запада, велика је срећа да су се утицаји обеју страна рефлектовали у најпозитивнијем смислу на уметност свирања овог инструмента, те град Крагујевац на светском нивоу бива препознат по својој школи хармонике.
Оснивањем ФИЛУМ-а, а ослањајући се на вишедеценијску традицију, године 2018. кренуло се корак даље, па су се и бисери светске музичке баштине појавили у потпуно новим аранжманима (оркестрацијама).
Не постоје град ни сцена (Београд – Коларац, Руски дом, Пула, Тиват, Требиње, Славонски Брод, Свемирски центар у Витању – Словенија и многи други) на којима је оркестар под вођством проф. Предрага Костовића наступио, а да сваком истинском љубитељу музике није одмах било јасно да се ради о ансамблу високих уметничких домета.
У прилог томе говоре и апсолутне победе на такмичењима у Пули 2018. и Тивту 2019. године.
,,Музика коју изводи Крагујевачки академски оркестар акордеониста има све: емоцију, садржај, виртуозност…”, речи су познатог међународног виртуоза на гитари, Влатка Стефановског са којим је оркестар имао два, веома запажена концерта у новембру 2019. године, у Крагујевцу и Београду.
Предраг Костовић (1972) основно и средње образовање стиче у Крагујевцу у школи “др Милоје Милојевић”, након чега 1991. године уписује студије хармонике на престижном Конзерваторијуму П.И.Чајковски у класи проф В. Бесфамиљнова (Кијев,Украјина) и завршава их 1995. године. Упоредо са студијама хармонике показује велико интересовање за дириговање.
Након завршених студија враћа се у свој родни град Крагујевац , где заснива радни однос као наставник хармонике и диригент оркестра у средњој музичкој школи ” др Милоје Милојевић” . Професионалну каријеру паралелно наставља и на катедри за хармонику ФИЛУМ-а у Крагујевцу и већ деценију и по успешно се бави како академским тако и уметничким радом.
Први је магистрант ФИЛУМ-а Крагујевац 2011. године у класи проф.Радомира Томића, а од 2021. године ради у звању редовног професора на истом факултету..
Као диригент са оркестром хармоника средње школе и као солиста остварио је значајан број наступа у Србији, Македонији, БиХ, Украјини, Италији и Немачкој. Учествовао је у раду жирија на многобројним домаћим и међународним такмичењима.
Начин рада и преданост коју показује у раду са студентима огледа се у њиховим успесима и освојеним наградама .
Негујући класичан репертоар и развијајући своју професионалну каријеру, и данас активно концертира, учествује у раду жирија и као предавач на семинарима.