Понедељак, 23. јануар, Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова
ПРОГРАМ / PROGRAM
Ф. Менделсон : Гудачки квартет бр.2 у а молу, оп.13
F. Mendelson : String quartet no 2 in a minor op 13
Adagio – Allegro vivace
Adagio non lento
Intermezzo. Allegretto con moto – Allegro di molto
Presto – Adagio non lento
А. Дворжак : Клавирски квинтет бр.2 у А дуру, оп. 81
A. Dvořák : Piano quintet no 2 in A major, op 81
Allegro ma non tanto
Dumka. Andante con moto
Scherzo. Molto vivace – Poco tranquillo
Finale. Allegro
КВАРТЕТ РУБИКОН
Од првог наступа на фестивалу Град театар – Будва 2003. године, Рубикон се наметнуо као један од најквалитетнијих камерних ансамбала у Србији. После овог дебија, уследила је турнеја по Србији и Црној Гори и наступи у најпрестижнијим концертним дворанама у земљи. Успон квартета Рубикон у националним оквирима обухватио је концерте на Бемусу (2005), Номусу (2006) и у сали Београдске филхармоније (2007). Посебно се истиче концерт у оквиру циклуса Великани музичке сцене Задужбине Илије М. Коларца са пијанистом Итамаром Голаном (2011). Наступом на фестивалу у Сиону (Швајцарска) 2005. године Рубикон је забележио пробој на међународну сцену. Међу најважније концерте у иностранству убрајају се наступи на City of London Festival (2012) и на Фестивалу у Бамбергу (2012).
Гудачки квартет Рубикон је сарађивао са уметницима као што су виолинисти Шломо Минц (Shlomo Mintz) и Григориј Жислин (Григорий Жислин), пијанисти Итамар Голан (Itamar Golan), Лионел Моне (Lionel Monnet) и Ратимир Мартиновић, гитариста Душан Богдановић, кларинетиста Александар Тасић и други. Репертоар ансамбла је био веома широк и обухватио је композиције у стилском распону од класицизма до савремених остварења. Kварет је направио бројне снимке за Радио и телевизију сарађујући између осталих са Григоријем Жислином, Итамаром Голаном.
После неколико година паузе, 2020. године квартет Рубикон, се поново окупља и данас га, као и на самом почетку чине наши најзначајнији музичари који уживају истакнуте позиције и као извођачи и као педагози. На месту прве виолине данас је Роберт Лакатош, професор виолине на Академији уметности у Новом Саду и на Факултету музичке уметности у Београду, затим Марко Јосифоски, професор виолине на Факултету музичке уметности у Београду, на месту виоле, Јожеф Бисак, соло виолиста у оркестру опере СНП-а и Драган Ђорђевић професор виолончела на Факултету музичке уметности у Београду, заједно са виолинистом Романом Симовићем је један од оснивача Рубикон квартета пре готово две деценије.
Сања Луковац рођена је 1988. године у Крагујевцу, где стиче основно и средње музичко образовање у класи проф. Наталије Томић. Упоредо са тим, дужи низ година била је полазник припремне године за младе таленте при Академији уметности у Новом Саду, након чега уписује а касније и завршава основне и мастер студије у класи проф. Рите Кинке. Усавршавање наставља на специјалистичким студијама на Факултету музичке уметности у Београду, паралелно на одсецима за клавир и камерну музику. Докторирала је на ФМУ у Београду, на одсеку за камерну музику, а тренутно је на завршној години докторских студија, одсека за клавир, у класи проф. Дејана Синадиновића.
Похађала је бројне мајсторске курсеве на којима је имала прилику да сарађује са еминентним клавирским педагозима: Арбо Валдма, Емануел Красовски, Дајан Андерсен, Александар Маџар, Рустем Хајрудинов, Јуриј Кот, и други.
Добитница је великог броја награда на домаћим и интернационалним такмичењима. Као најзначајнија издваја се прва награда (лауреат) на међународном такмичењу Ella Philipp у Румунији (Темишвар) 2008. године – троетапном такмичењу клавирских концерата. Осим тога, добитница је прве награде на такмичењу Меморијал Исидор Бајић, одржаном у Новом Саду 2004. године, као и треће награде на истом такмичењу одржаном 2006. године. У више наврата била је лауреат Републичког такмичења музичких и балетских школа Србије, Међународног такмичења пијаниста уШапцу, Међународног такмичење Градус ад Парнасум у Крагујевцу, Такмичење младих пијаниста у Нишу, и многим другим.
Наступала је у земљи и иностранству представљајући се публици реситалима, као солиста уз пратњу оркестра и као члан камерних ансамбала. Као солиста наступала је са оркестрима: Војвођански симфоничари, Камерата академика, Темишварска филхармонија Банатул, Симфонијски оркестар Српског народног позоришта у Новом Саду, Зрењанински камерни оркестар, Шлезингер. На тај начин остварила је сарадњу са диригентима: Франческо ла Векија, Георг Коштин, Жељка Милошевић, Саша Николовски Ђумар, Владимир Милић, и други. Упоредо са солистичком концертном активношћу, континуирано наступа и у оквиру различитих камерних ансамбала. Сарађивала је са Новосадским дувачким квинтетом, НОМУС Фестивалским квинтетом, виолинистом Робертом Лакатошем, кларинетистом Кристијаном Борошем, и др.
Сања Луковац је запослена на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу где је тренутно у звању ванредног професора на Катедри за клавир (главни предмет).