ГРАДСКИ КАМЕРНИ ХОР ЛИЦЕУМ
Четвртак 22. децембар, Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова
ПРОГРАМ
Градски камерни хор Лицеум – диригент Катарина Станковић
Г.Ф. Хендл – Joy to the World, аранжман Lowell Mason
Dimitrie G. Kiriac – O ce veste minunata
Украјинска традиционална коледарска песма – Добри вечир тоби
Basque carol – The Angel Gabriel
Светолик Пашић Којаков – Слава во вишњих Богу, Божићна химна
Солисти: Марија Марковић, Бојан Булатовић, Бојан Ђурић
Ф.Х. Грубер – Stile Naht / Silent night / Света ноћ
Феликс Менделсон – Hark ! The Herald Angels Sing
Mykola Leontovych – Shchedryk
Bardos Lajos – Karacsonyi bolcsodar
Солисткиња: Марта Мезеи
Tрадиционална француска коледарска песма – Angels We Have Heard oh High
Dani Constantin – Ce bucurie ar fil
Anonimus – Riu, riu, chiu
Солисти: Стеван Јовановић и Бојан Булатовић
Тарабука : Марко Кучевић
Градски дечји хор Мали Лицеум – диригент Биљана Божић
Emil Cossetto – Коледарска песма
Заједничко певање хорова Мали Лицеум и ГКХ Лицеум
диригент Катарина Станковић
Енглеска Божићна песма – Поите ноч и поутру
Солисти: Марта Симоновић, Јана Симоновић и Растко Андрејевић
Руска народна песма – Христово рођење
Солисткиња: Марта Мезеи
James Lord Pierpont – Jingle Bells
ГРАДСКИ КАМЕРНИ ХОР ЛИЦЕУМ из Крагујевца основан је 1990. године на иницијативу Друштва за препород крагујевачке културе, од стране града Крагујевца и Универзитета у Крагујевцу, са циљем да обнови и унапреди једноиповековну традицију хорског певања у овом граду. Др Милоје Николић је био оснивач и дугогодишњи уметнички руководилац и диригент хора Лицеум током 28 година. Од 2011. године Лицеум делује у оквиру Музичког центра Крагујевац, под називом Градски камерни хор Лицеум.
А(Г)КХ Лицеум је остварио неколико стотина концертних наступа у Kрагујевцу, земљи и иностранству (Аустрија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Мађарска, Македонија, Мексико, Пољска, Румунија, Русија, Словачка, Турска, Чешка, Шпанија), укључујући готово све најважније музичке фестивале у Србији и многе међународне хорске фестивале широм света. Хор је наступио и у неколико десетина радио и ТВ емисија на Радио-телевизији Србије и неколико других радио и ТВ станица у земљи и иностранству. Иако по својој основној вокацији није био усмерен ка такмичењима, хор има у својој архиви неколико значајних домаћих и међународних награда. На XV, XVI и XVIII Југословенским хорским свечаностима (1994, 1996. и 2000. године) у Нишу хор је добио награду за најбоља извођења дела савремених композитора. Хор је био финалиста XVIII међународног такмичења Бела Барток у Дебрецену (Мађарска) 1998. године. На XI међународном такмичењу Трнавски хорски дани у Трнави (Словачка), 1999. године, хор је добио трећу награду у обе такмичарске категорије – категорији световне и категорији духовне музике. На 24. међународном фестивалу Дани црквене музике у Хајнувки (Пољска), 2005. године, хор је добио прву награду у престижној категорији академских хорова. На 12. међународном такмичењу академских хорова у Банској Бистрици (Словачка), 2007. године, хор је добио златну медаљу у категорији камерних хорова и сребрну медаљу у категорији мешовитих хорова. Исте године, Лицеум је постао победник традиционалног међународног натпевавања хорова на 42. Мокрањчевим данима у Неготину.
Хор је 1994. године добио највеће признање града Крагујевца, Октобарску награду. Академски камерни хор Лицеум је био иницијатор, организатор и учесник сесија Међународног фестивала камерних хорова и вокалних ансамбала Концепти, који се одржава у Крагујевцу од 1995. године. У оквиру уметничке активности хора Лицеум посебно се истичу концептуално осмишљени целовечерњи програми, од којих је већина имала и одлике мултимедијалних.
Др Катарина Станковић је уметнички руководилац и диригент ГКХ Лицеум од 2022. године.
Др КАТАРИНА СТАНКОВИЋ дипломирала је на одсеку за Дириговање у класи професора Јована Шајновића. Магистрирала и докторирала у класи професорке Даринке Матић Маровић.
Руководила je Црквеним хором у Пироту. Сарађивала са Уметничким ансамблом Војске Србије Станислав Бинички. У сезони 2002/2003. у Народном позоришту у Београду водила је бинску музику у оперским представама. Радила је као професор у Музичкој школи Јован Бандур у Панчеву (2003-2005), као диригент Црквено пјевачког друштва Острог у Новим Бановцима (2002-2014) и као диригент хора Ars vocalis из Београда (2014-2018).
Катарина Станковић ради као ванредни професор на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу. Диригент је мешовитих хорова Певачког друштва Храма Светог Саве – хора Мокрањац, Хора храма Светог Саве и Градског камерног хора Лицеум у Крагујевцу.
Са ансамблима са којима је радила, наступила је у свим референтним концертним салама у Београду и Србији и учествовала на свим значајним хорским фестивалима у земљи. Остварила је концертне турнеје у Француској, Бугарској и Белорусији. Учествовала је у раду стручних жирија на неколико хорских фестивала и такмичења. У неформалном педагошком раду у хоровима сазрели су многи певачи и неколико диригената који данас активно учествују на уметничкој сцени и у животу Српске православне цркве.
Поред уметничке и педагошке делатности учествује на домаћим и међународним научним скуповима. Аутор је монографије Диригент Војислав Илић – живот и стваралаштво.
Добитник је републичких награда, награда од националног значаја, као и међународних признања из области хорског стваралаштва.
Члан је Удружења музичких уметника Србије.
ГРАДСКИ ДЕЧЈИ ХОР МАЛИ ЛИЦЕУМ уз подршку проф. др Милоја Николића, диригента и уметничког руководиоца АКХ Лицеум, мр Биљана Божић октобра 2005. године Скупштини града Крагујевца упућује Иницијативу за оснивање Градског дечијег хора, који ће касније радити у оквиру Музичког центра и представља подмладак Градског камерног хора Лицеум. Веома је активан у граду Крагујевцу и готово да нема манифестације на којој није учествовао. У оквиру хорске активности Градски дечији хор Лицеум јувенум (2008–2011) бележи учешће у уметничким пројектима од којих се издвајају: Велики школски час, композитора Зорана Христића, Дирифлеов „Реквијем”, централна градска Светосавска академија и наступ са етно-групом „Завет”. Градски дечији хор „Лицеум јувенум”, изводећи програм а capella, наступао је на концерту поводом оснивања Музичког центра Крагујевац (2010). 2016 године хор добија име ГРАДСКИ ДЕЧЈИ ХОР МАЛИ ЛИЦЕУМ и до 2022. године делује под диригентском палицом Весне Јевтић и Бранка Митића. У том периоду издвајају се наступи на отварању Креативног дечијег парка, гостовање на концерту Лавиринт у ноћи, учешће на фестивалу Kонвивиум Музикум, целовечерњи концерт Новогодишња бајка, сарадња са ЦЗНТК Абрашевић Востани Сербие. Од маја 2022. године мр Биљана Божић преузима вођење хора као диригенткиња.
Мр Биљана Божић (1969–), дипломирани је музички педагог, магистар уметности и дипломирани библиотекар. Професионалну активност везује за следећа поља интересовања: музичка педагогија у основном и средњошколском образовању, примена информационих технологија у настави Музичке културе, рад са дечијим хором и хорско дириговање и библиотечко-информациона делатност. Запослена је на месту руководиоца Библиотеке Филололошко-уметничког факултета.
Професионалну делатност у оквиру музичке уметности остваривала је кроз наставни и уметнички рад. Уметнички рад усмерава на руковођење дечијим хором виших разреда основне школе, афирмишући дечије хорско музицирање. У раду на a cappella трогласном и четворогласном певању са дечијим хором остварила је награде на републичким такмичењима. Руководила је хоровима: ОШ „Јован Поповић”, ОШ „Радоје Домановић” и ОШ „Станислав Сремчевић”. Иницирала је (2005) идеју о покретању Градског дечијег хора под покровитељством Града Крагујевца који је почео са радом 2008. године. Била је диригент и уметнички руководилац Градског дечијег хора Liceum juvenum из Крагујевца (2008–2011), чије је постојање обележило учешће у уметничким пројектима од којих треба издвојити: Место диригента и уметничког руководиоца крагујевачког Градског дечијег хора који данас носи назив Мали Лицеум, поверено јој је од маја 2022. године.
Иницирала је и остварила укључење Библиотеке ФИЛУМ-а у Национални библиотечко-информациони систем COBISS.SR (од 2005), активно интегришући све сегменте система. Усавршава се кроз курсеве, семинаре и посете конференцијама и сродним библиотекама у земљи и иностранству (Словенија, Шведска, Аустрија, Немачка).
У свом раду има привилегију да ствара и негује културу дечијег хорског музицирања и привилегију – да ствара Библиотеку ФИЛУМ-а од прве библиотечке јединице.