Петак 31. март 2023, Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова.
Програм / Program
Ђерђ Куртаг : Игре, Пет комада из циклуса за четири руке
- Kurtag : Játékok
Франц Лист : Долина Обермана
- Liszt : Valée d’Obermann
Клод Дебиси : Мала свита
- Debussy : Petite Suite
En Bateau
Cortège
Menuett
Ballet
Пауза / Pause
Костадин Делиниколов : Три комада за музичку кутију, прерађени за четири руке
K. Delinikolov : Three pieces for a music box, adapted for four hands
Клод Дебиси : Три прелудијума:
- Debussy : Preludes
Ondine
Les Sons et les Parfumes tournent dans l’air du soir
C’est qu’a vu le vent d’ouest
Франц Шуберт : Фантазија у еф молу
- Schubert: Fantasie in f minor, D 940
ХАЈДИ ЕЛЗЕСЕР је рођена у Скопљу, а већи део свог образовања стиче ван земље. Изузетно је успешна на пољу солистичке и камерне музике, као и у педагошком раду. Важи за уметницу с посебним сензибилитетом и дубоким односом према музици. Иако последњих двадесет година живи, ради и концертира у Немачкој и на многим међународним сценама, она редовно посећује свој родни град и приређује незаборавне коцерте.
Са одличном пијанистичком основом стеченом у средњој музичкој школи и на Факултету музичке уметности у Скопљу, своје образовање наставља у Паризу код проф. Теодора Параскивеска, а потом докторске студије на еминентној академији у Детмолду (Немачка). Доказ о њеном квалитету потврђују многе позитивне критике, а посебно рецензија француског критичара који је изјавио да пијанисткиња поседује сензибилитет при извођењу француских композитора који се ретко среће и код француских пијаниста. Ипак, Хајди остаје доследна извођењу македонских композитора као што су Томислав Зографски, Гоце Коларовски, Јана Андреевска, Александар Пејовски, Михаило Трандафиловски, Костадин Делиниколов, Панде Шахов, Владимир Николов, које изводи широм света и на фестивалу савремене музике Денови на македонска музика.
Као солиста и камерни музичар наступа у концертним салама попут Гаво у Паризу, Тонхале у Дизелдорфу, Еткер сала у Билефелду и Residencia de Estudiantes у Мадриду.
Редовно наступа на бројним фестивалима у Кини, Америци, Француској, Немачкој као и Македонији. Њен шаренолики репертоар креће се од раног барока до дела 21. века. Оснивач је квартета за два клавира и двојицу перкусиониста Artwork Ensemble који је од 2011. године почасни члан фондације Томислав Зографски. Такође је члан и других ансамбала савремене музике Ensemble Horizonte и Earquaqe Ensemble. Снимила је бројне аудио и видео записе за македонски радио и телевизију, шпански и француски радио, где је уживо наступала као солиста и члан дуа са њеним последњим професором, реномираним пијанистом Жан-Ефлам Бавузеом.
Хајди Елзесер је члан комисије на немачким такмичењима, одржава националне и интернационалне мајсторске радионице, а њени ученици и студенти су добитници награда на многим такмичењима у Немачкој.
НЕНАД ЛЕЧИЋ рођен је у Чачку. Највећу пажњу музичке јавности привукао је почетком 1991. године свирајући Моцартова дела у емисији ТВ Београд која је била уприличена поводом два века од смрти великог композитора.
Са дванаест година примљен је на Београдски Факултет музичке уметности, као најмлађи студент у дотадашњој историји те институције. Две године касније школовање наставља у Келну где му је такође одобрен посебан статус као изузетно младом пијанисти изванредног дара.
У Београду је студирао код Игора Лазка, а на Келнској музичкој академији је дипломирао и магистрирао у класама Арба Валдме и Пјер-Лорена Емара. Учествовао је и на курсевима Андраша Шифа, Владимира Крајњева, Александра Лонквича и Петера Етвеша.
Редовни је гост на реномираним међународним фестивалима као што су: Рурски клавирски фестивал (Немачка), Штајерски фестивал Sturnarte (Аустрија), Алдебуршки фестивал и фестивал Kings Place (Енглеска), Фестивал камерне музике у амстердамском Muziekgebouw, БЕМУС, НОМУС, Охридско лето, фестивал Moments Musicaux (Француска).
У последње време могу се издвојити наступи под окриљем Фондације Louis Vuitton (Париз) и Royal Festival Hall (Лондон), као и турнеје у Кореји и Јапану.
Наступао је као солиста са Бамбершким симфонијским оркестром, Европским камерним оркестром, оркестром Philharmonia из Лондона, Београдском филхармонијом, СО РТС.
Сарађивао је и са значајним диригентима ‒ Еса-Пека Салоненом, Џонатаном Нотом, Денис Расел Дејвисом, Петером Етвешом, Младеном Јагуштом, Константином Кримецом, Даринком Матић-Маровић, Владимиром Крањчевићем.
Остварио је ТВ и радио-снимке за WDR, BBC, и ORF. Компакт-диск издања пропраћена изузетно похвалним коментарима у штампи објавили су му ПГП, немачки Kaleiods и француски Calliope-records .
Ненад Лечић је предани интерпретатор савремене музике и премијерно је изводио и снимао дела многих живих композитора, међу којима су Јоханес Марија Штауд и Конрад Ланг. Посебну инспирацију налази у редовном концертирању са уметицима као што су Тамара Стефановић, Ксенија Јанковић, Ралф Мано, Гидо Шифен, Јенс Петер Маинц и многи други.
Ненад Лечић живи у Келну и ради као доцент на Келнској музичкој академији.