ДАН МУЗИЧКОГ ЦЕНТРА – ГКО ШЛЕЗИНГЕР, ВАЛЕРИЈ СОКОЛОВ И ДАМЈАН САРАМАНДИЋ
Понедењак 26.децембар Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова.
Дан Музичког центра обележавамо концертом Градског камерног оркестра Шлезингер који ће наступити уз солисте виолинисту Валериј Соколова и виолончелисте Дамјана Сарамандића.
Градски камерни оркестар ШЛЕЗИНГЕР представља један од главних стубова музичког живота Крагујевца. Основан је 2006. године, у години обележавања 175. годишњице оснивања Књажеско–србске банде (1831) под управом Јосифа Шлезингера у Крагујевцу, као резултат непорециве потребе за специфичном и драгоценом културном и уметничком улогом у музичком животу Крагујевца. Оркестар чине истакнути музичари нашег града. Градски камерни оркестар Шлезингер остварио је велики број целовечерњих концерата у Крагујевцу, Београду, Смедереву, Нишу, Тивту (Црна Гора), Трсту (Италија), Херцег Новом (Црна Гора).. Такође је био и део телевизијских и радио емисија (од наступа уживо на РТС-у до наступа на локалним медијима) као и бројних фестивала и манифестација. Од 2011. године Градски камерни оркестар Шлезингер делује као један од ансамбала Музичког центра Крагујевац. Уметнички руководилац оркестра је концертмајстор Мирослав Мика Павловић.
ЧЛАНОВИ ОРКЕСТРА
I виолине – Мирослав Павловић концертмајстор, Мина Динић, Олга Вујчић, Маја Милановић, Наталија Мишић
II виолине – Милан Јовић Сара Матовић, Анастасија Радосављевић, Тијана Николић
Виоле – Панта Величковић, Ана Ђорђевић, Сузана Влатковић,
Виолончела – Жељко Ивовић, Исидора Филиповић
Контрабас – Љубинко Лазовић
Обое – Марко Марковић, Милана Зинајић
Хорне – Катарина Поповић, Мирјана Душић
Украјински виолиниста ВАЛЕРИЈ СОКОЛОВ један је од најистакнутијих младих уметника своје генерације. Радећи редовно са водећим светским оркестрима, уживао је у сарадњи са Филхармонијским оркестром, Камерним оркестром Европе, Кливлендским оркестром, ББЦ симфонијским оркестром, Тонхале оркестром Цирих, Ротердамском филхармонијом, Симфонијским оркестром града Бирмингема, Токијским симфонијским оркестром, Токијским симфонијским оркестром. Често сарађује са диригентима укључујући Владимира Ашкеназија, Дејвида Зинмана, Сузану Малки, Андриса Нелсонса, Питера Оунџијана, Рафаела Пајареа, Санту-Матијаса Рувалија, Јаника Незета-Сегина, Јураја Валкуху и Кирила Карабитса. Наступао је на многим великим европским фестивалима, укључујући Verbier и Lockenhaus, а 2017. је дебитовао реситалом на Фестивалу у Луцерну. Редовно наступа у главним концертним дворанама широм света на најзанимљивијим догађајима, укључујући редовна појављивања у серијалу Sunday Morning у Theatre du Chatelet као и у Вигмор холу, Линколн центру, Маријински театру, Принзрегентен театру у Минхену и Мусиквереин у Бечу. Као активни свирач камерне музике редовно је сарађивао са Геријем Хофманом, Жераром Косом, Лизом Батијашвили, Франсоа Лелеом, Нелсоном Гернером и другима. Валериј је развио снажан и разноврстан каталог снимака са Erato Records (раније ЕМИ Classics), издавши Енескуову Сонату бр.3, 2009. Године. Његов први ДВД био је Концерт за виолину Сибелијуса под вођством Владимира Ашкеназија и с Камерним оркестром Европе, као и Филм Бруна Монсаингеона Un violon dans l“ame запис Валеријевог реситала у Тулузу 2004. Године. Валериј је недавно наступао са Санкт Петербуршском филхармонијом, Orchester de Paris, Philharmonia Orchestra, Orchester de la Suisse Romande, Singapore Simphoni и многи други. У сезони 2018/19 Валериј је имао дебитантске наступе са Филхармонијом из Осла, Берлинским Конзертхаус оркестром и Краљевским филхармонијским оркестром у лондонском Саутбанк центру, као и турнеју по Кини са Шангајским симфонијским оркестром. Такође се вратио у Нову јапанску филхармонију и La Chauk de-Fnds.. Сезоне 2019/20. Валериј се враћа у Национални оркестар Француске, НДР Хановер, Филхармонију Тампереа и Симфонијски оркестар Борнмута са Кирилом Карабитом. Такође ће се вратити у Берлински Конзертхаус оркестар за свој деби на Musicfest у Берлину. Рођен 1986. године у Харкову у Украјини, Валериј је један од водећих виолиниста који су изашли из Украјине у последњих двадесет година. Валериј је напустио родну земљу са 13 година и завршио студије код Наталије Бојарске, Феликса Андривеског, Марка Лубоцког, Ане Чумаченко, Бориса Кушнира и Гидона Кремера у Лондону, Хамбургу, Франкфурту и Бечу. Валериј Соколов је 2005. победник Међународног такмичења виолиниста Џорџ Енеску у Букурешту.
ДАМЈАН САРАМАНДИЋ је рођен 1993. године у Крагујевцу. Виолончело је почео да свира са шест година у класи свога оца Боже Сарамандића код кога је стекао основно и средње музичко образовање. Од своје петнесте године школовање наставља у класи професора Леонида Горокхова на Hochschule für Musik und Theater у Хановеру (Немачка) где завршава основне и мастер студије. Тренутно је студент у класи професорке Ксеније Јанковић на Hochschule für Musik у Детмолду (Немачка).
Носилац је награда на националним и интернационалним такмичењима и музичким фестивалима: – Usti nad Orlici (Херан, Чешка Република) – нослилац је следећих награда: Лауреат такмичења, награда за најбољу интерпретацију дела Бохуслава Мартину, награда ЕМCY Art fur Music Prize– Special Prize of the European Union of Music Competitions for Yoyth for an excellent perfomance at the International Heran Cello Competition i nagrade Edition Berenreiter Verlags.
– Јуриј Пољански” (Кијев, Украина) – I награда и специјална наградa за најбоље извођење обавезне композиције Јурија Пољанског, Антонио Јанигро (Пореч, Хрватска) – II награда, Интернационални гудачки фестивал у Сремској Митровици – Лауреат, Интернационално такмичење Петар Коњовић (Београд) – I место, специјална награда, Junged musiziert (Немачка) – I награда на Регионалном такмичењу у Минхену I награда на Државном такмичењу Баyерн, II награда на савезном такмичењу, Бољшој фестивал – добитник Златне матријошке са камерним саставом и Сребрне матријошке за солистички наступ,.Лауреат на републичким такмичењима 2002, 2004. и 2006. године и прве награде 2008. године
-На фестивалима музичких и балетских школа Србије специјалне награде 2002, 2004. и 2006. године;
Наступао је као солиста са филхармонијским оркестром града Хагена, Дњепропетровском Филхармонијом, Нишким симфонијским оркестром, Крагујевачким Симфонијским оркестром, Камерним оркестром Гудачи светог Ђорђа, Камерним оркестром Аморосо, Камерним оркестром Школе за музичке таленте у Ћуприји,
Камерним оркестром Albert Eckstein фондације, Камерним оркестром Стринг фестивала и Камерним оркестром Украјине.
Наступао је у оквиру камерних састава и као солиста на фестивалима: ОКТОХ, Чело фест, Стрингс међународни фестивал и летња академија музике, Фестивал гудача у Сремској Митровици, Бољшој фестивал, Омишко културно лето, Дани Чешке Културе, Schubertiaden Schnackenburg, Konstanzer Musik festival, Planet Messiaen – Ein Klangbrücken.
Сарађивао је са уметницима као што су: Илyа Коновалов, Валериј Соколов, Леонид Горокхов, Драган Ђорђевић, Ингмар Лазар, Уки Оваскаинен, Владимир Букач, Наталија Томић, Јован Богосављевић, Панта Величковић, Алексеј Схадрин и Марц Боуцхков.
Усавршавао се на мајсторским курсевима код Цлаудио Бохоркеса, Александра Рудина, Адриана Брендела, Анер Билсме, Арто Нораса, Станислава Аполина, Волфганга Емануела Шмита, Јенса Петера Маинца, Њен- Синн Yанг-а, Давида Грегориана, Марка Косоњера, Алексеја Селезњова, Монике Лесковар, Ивана Кучера, Тилмана Њицка, Њолфганга Бöттцхера (у оквиру Царл Флесцх Академиа – добитник награде за једног од најуспешнијих полазника курса).
Током школовања био је стипендиста: Минхенског музичког друштва Münchener Musikvereins за подршку младим талентима, фондације Music braucht Freunde, Региона Хановер, Föderkreis der HMTMH – Круга за подршку студената факултета HMTMH, Yehudi Menuhin Live Music Now фондације и Albert Eckstein фондације.