Уторак 29. април 2025, Стара скупштина од 19 часова
ПРОГРАМ / Program :
Ј. С. Бах: Концерт за виолину, а мол BWV 1041
J. S. Bach: Violin concerto a minor BWV 1041
Allegro moderato
Andante
Allegro assai
Солиста Мирослав Павловић, виолина / soloist Miroslav Pavlovic violin
Ј. С. Бах: Виолински концерт, Е дур BWV 1042
J. S. Bach: Violin concerto E major BWV 1042
Allegro
Adagio
Allegro assai
Солиста Роберт Лакатош, виолина / soloist Robert Lakatos violin
Ј.С.Бах. Концерт за две виолине, де мол BWV 1043
J.S. Bach: Concerto for two violins d minor BWV 1043
Vivace
Largo ma non tanto
Allegro
Солисти/Soloists
Мирослав Павловић и Роберт Лакатош / Miroslav Pavlovic and Robert Lakatos
РОБЕРТ ЛАКАТОШ
Идеални солиста раскошног, самоувереног тона, који у сваком тренутку настоји да задиви публику виртуозитетом (P. Konors, Bachtrack), виолиниста Роберт Лакатош, добитник је Прве награде на престижном Интернационалном виолинском такмичењу у Памплони, Пабло де Сарасате, Шпанија 2015. године. Овај успех усмерио је његову интернационалну каријеру ка многобројним реномираним музичким сценама света. Роберт Лакатош наступао је са симфонијским оркестрима Наваре, Малаге, Мадрида, Гетингена, Кракова, Монтереја, Цириха, Истанбула, Буенос Ајреса, Балтика, Београда, Новог Сада као и са многим другим оркестрима широм Европе и света. Сарађивао је са еминентим диригентима данашњице као што су Габријел Фелц, Урош Лајовиц, Џејмс Џад, Мануел Хернандес Силва, Лиор Шамбадал, Антони Вит и многи други. Роберт Лакатош рођен је у Новом Саду 1991. године. Одрастао је у музичкој породици, где му је ментор био отац, Имре Лакатош. Касније је дипломирао у класи проф. Дејана Михаиловића на Академији уметности у Новом Саду. Студије наставља на Универзитету уметности у Цириху, а истовремено се усавршава код врхунских уметника као што су А. Росенд и Ј. Рахлин. Ова искуства обезбедила су му трајни уметнички квалитет који развија бавећи се истовремено концертним и педагошким активностима. Роберт Лакатош тренутно ради као професор виолине на Академији уметности у Новом Саду као и на Факултету музичке уметности у Београду. Добитник је награде Искра културе 2017, признања Завода за културу Војводине које се додељује за савремено стваралаштво младом уметнику до 35 година. Роберт свира виолину Антонија Страдиварија из 1709. године, из приватне колекције чувеног гудалара Владимира Радосављевића, чије гудало такође користи.
МИРОСЛАВ МИКА ПАВЛОВИЋ
Мирослав Мика Павловић, рођен је у Крагујевцу. Био је ученик Школе за музичке таленте у Ћуприји, а потом студент ФМУ у класи Александра Павловића. Године 1999. промовисан је у концертмајстора Београдске филхармоније. Сарађивао је са великим уметницима као што су Зубин Мехта, Михаил Јуровски, Николај Лугански, Миша Мајски, Урош Лајовиц, Мухај Танг и др. Веома је активан и као солиста, те се истичу наступи такве врсте са матичним оркестром, као и Оркестром војске Станислав Бинички, Српским камерним оркестром, затим пијанистима Иваном Павловић, Биљаном Горуновић, Катарином Пиповић и другима. Камерна музика му је посебно важан и заступљен сегмент уметничког стваралаштва. Павловић концертира на месту прве виолине Гудачког квартета Мокрањац, уметнички је руководилац Октета Београдске филхармоније, прва виолина гудачког квартета Арс, сарадник многих камерних састава у Србији и шире. Као камерни музичар сарађивао је са Горданом Николићем, Јане Томсен, Александром Шандоровим, Сандром Белић, Љиљаном Несторовском, Хагајем Шахамом и многим другим.
Градски камерни оркестар ШЛЕЗИНГЕР представља један од главних стубова музичког живота Крагујевца. Основан је 2006. године, у години обележавања 175. годишњице оснивања Књажеско–србске банде (1831) под управом Јосифа Шлезингера у Крагујевцу, као резултат непо¬рециве потребе за специфичном и драгоценом културном и уметничком улогом у музичком животу Крагујевца. Оркестар чине истакнути музичари нашег града. Градски камерни оркестар Шлезингер остварио је велики број целовечерњих концерата у Крагујевцу, Београду, Смедереву, Нишу, Тивту (Црна Гора), Трсту (Италија), Херцег Новом (Црна Гора).. Такође је био и део телевизијских и радио емисија (од наступа уживо на РТС-у до наступа на локалним медији¬ма) као и бројних фестивала и манифестација. Од 2011. године Градски камерни оркестар Шлезингер делује као један од ансамбала Музичког центра Крагујевац. Уметнички руководилац оркестра је концертмајстор Мирослав Мика Павловић.
ЧЛАНОВИ ОРКЕСТРА
Виолина I – концертмајстор Александра Милановић, Маја Милановић, Катарина Бадњар, Никола Јовашевић
Виолина II – Теа Милеуснић, Мина Динић, Милан Јовић, Наталија Мишић
Виола – Лазар Милетић, Ана Ђорђевић, Јован Муратовић
Виолончело – Василиј Соколовски, Валентина Лучковић
Контрабас – Магдалена Ранчић