КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA)
Четвртак, 19. Maj, cвечана сала прве крагујевачке гимназије почетак у 20 часова.
ПРОГРАМ / Program
Едвард Елгар : Енигма варијације (избор)
E.Elgar : Enigma variation
Арам Хачатуријан : Свита из балета Маскарада I, III, IV и V став A. Khachaturian : Suite from balet Maskarad I, III,IV and V stav
Беджих Сметана : Влтава
B. Smetana : Vltava
Астор Пјацола : Концерт за бандонеон, гитару и оркестар
A. Piazzolla :Concert for bandoneon, guitar and orchestra
Солисти
Петар Мирков бандонеон
Алберто Месирка (Италија) гитара
Soloists:
Petar Mirkov bandoneon
Alberto Mesirca (Italia) guitar
КРАГУЈЕВАЧКИ АКАДЕМСКИ ОРКЕСТАР АКОРДЕОНИСТА (KAOA) Крагујевачки академски оркестар акордеониста основан је 2018. године са циљем промоције хармонике као академског инструмента.
Имајући у виду да је простор на коме живимо вековима био на раскрсници Истока и Запада, велика је срећа да су се утицаји обеју страна рефлектовали у најпозитивнијем смислу на уметност свирања овог инструмента, те град Крагујевац на светском нивоу бива препознат по својој школи хармонике.
Оснивањем ФИЛУМ-а, а ослањајући се на вишедеценијску традицију, године 2018. кренуло се корак даље, па су се и бисери светске музичке баштине појавили у потпуно новим аранжманима (оркестрацијама).
Не постоје град ни сцена (Београд – Коларац, Руски дом, Пула, Тиват, Требиње, Славонски Брод, Свемирски центар у Витању – Словенија и многи други) на којима је оркестар под вођством проф. Предрага Костовића наступио, а да сваком истинском љубитељу музике није одмах било јасно да се ради о ансамблу високих уметничких домета.
У прилог томе говоре и апсолутне победе на такмичењима у Пули 2018. и Тивту 2019. године.
,,Музика коју изводи Крагујевачки академски оркестар акордеониста има све: емоцију, садржај, виртуозност…”, речи су познатог међународног виртуоза на гитари, Влатка Стефановског са којим је оркестар имао два, веома запажена концерта у новембру 2019. године, у Крагујевцу и Београду.
Предраг Костовић (1972) основно и средње образовање стиче у Крагујевцу у школи “др Милоје Милојевић”, након чега 1991. године уписује студије хармонике на престижном Конзерваторијуму П.И.Чајковски у класи проф В. Бесфамиљнова (Кијев,Украјина) и завршава их 1995. године. Упоредо са студијама хармонике показује велико интересовање за дириговање.
Након завршених студија враћа се у свој родни град Крагујевац , где заснива радни однос као наставник хармонике и диригент оркестра у средњој музичкој школи ” др Милоје Милојевић” . Професионалну каријеру паралелно наставља и на катедри за хармонику ФИЛУМ-а у Крагујевцу и већ деценију и по успешно се бави како академским тако и уметничким радом.
Први је магистрант ФИЛУМ-а Крагујевац 2011. године у класи проф.Радомира Томића, а од 2021. године ради у звању редовног професора на истом факултету..
Као диригент са оркестром хармоника средње школе и као солиста остварио је значајан број наступа у Србији, Македонији, БиХ, Украјини, Италији и Немачкој. Учествовао је у раду жирија на многобројним домаћим и међународним такмичењима.
Начин рада и преданост коју показује у раду са студентима огледа се у њиховим успесима и освојеним наградама .
Негујући класичан репертоар и развијајући своју професионалну каријеру, и данас активно концертира, учествује у раду жирија и као предавач на семинарима.
АЛБЕРТО МЕСИРКА италијански виртуоз на класичној гитари рођен је у Италији 1984. Дипломирао је и магистрирао на Конзерваторијуму Кастелфранко Венето, у класи еминентног професора Ђанфранка Волпата. Даље студије наставља на Музичкој академији у Каселу, у Немачкој, код Волфганга Лендлеа.
Током каријере наступао је са музичарима као што су Д. Ашкенази, В. Менделсон, М. Румел, М. Де Санти, А. Адорјан, као и са гудачким квартетима Enesco, Ardeo и Acies, Quartteto d’Archi di Venezia и Ex Novo Ensemble.. Наступао је у реномираним салама, међу којима се издвајају Koncertgebau у Амстердаму, Оперска кућа La Fenice у Венецији, Teatro Regio у Парми, Auditori Nacional у Валенсији, Kunsthalle у Бечу, као и при Италијанским институтима за културу у Паризу, Ослу, Хелсинкију, Стокхолму, Барселони и Сан Франциску. Месирка је 2013. године премијерно извео композицију коју је за њега написао кубански композитор и гитариста Л. Брауер.
Месирка је током каријере остварио и велики број студијских снимака. Године 2007. његов албум Иконостас победио је на Међународној гитарској конвенцији у Александрији у категорији најбољи снимак. Исту награду је поново освојио 2013. г. за албум British Guitar Music који је остварио у сарадњи са виолончелистом М. Румелом. Године 2020. освојио је награду Gramophone за најбољи концептуални албум године за диск посвећен чакони, који је снимио у сарадњи са британским виолинистом Х. Тицатијем и ансамблом O/Modernt. У децембру 2011. Алберто је био одговоран за дигитализацију и стварање Музичког архива библиотеке Beyazit у Истанбулу, Турска. Алберто Месирка је премијерно извео композицију на Kuhmo фестивалу камерне музике 2013. коју је за њега компоновао Лео Брауер. Године 2013. његов снимак British Guitar Music у издању Paladino Music OG, освојио је Златну гитару за „Најбољи снимак године“.