Уторак, 10. мај, Свечана сала Прве крагујевачке гимназије од 20 часова
ПРОГРАМ / Program
Џорџ Гершвин : Успаванка за гудачки оркестар
George Gershwin : Lullaby for string orchestra
Татјана Милошевић : Ка звездама за хармонику и гудачки оркестар
– премијерно извођење-
Tatjana Milosevic : To the stars for accordion and string orchestra
Астор Пјацола : Пет танго сензација
Astor Piazzоlla : Five tango sensations
Asleep Loving Anxiety
Despertar
Fear
Градски камерни оркестар ШЛЕЗИНГЕР представља један од главних стубова музичког живота Крагујевца. Основан је 2006. године, у години обележавања 175. годишњице оснивања Књажеско–србске банде (1831) под управом Јосифа Шлезингера у Крагујевцу, као резултат непорециве потребе за специфичном и драгоценом културном и уметничком улогом у музичком животу Крагујевца. Оркестар чине истакнути музичари нашег града. Градски камерни оркестар Шлезингер остварио је велики број целовечерњих концерата у Крагујевцу, Београду, Смедереву, Нишу, Тивту (Црна Гора), Трсту (Италија), Херцег Новом (Црна Гора).. Такође је био и део телевизијских и радио емисија (од наступа уживо на РТС-у до наступа на локалним медијима) као и бројних фестивала и манифестација. Од 2011. године Градски камерни оркестар Шлезингер делује као један од ансамбала Музичког центра Крагујевац.
Александра Милановић виолиниста, активна је као професор, солиста, камерни и оркестарски музичар. Основне и магистарске студије завршила је на ФМУ у Београду у класи проф. Милутина Косановића. Тренутно је студент докторских студија на ФМУ у Београду на програму Извођачке уметности – виолина, у класи проф. Марије Шпенглер.
Усавршавала се на мајсторским курсевима код Дејана Михаиловића, Игора Озима, Сергеја Кравченка, Паула Гулде, Минчо Минчева, Гордана Николића, Марије Шпенглер.
Учествовала је на НОМУС-у, БЕМУС-у, Коми, Фестивалу Дани Оргуља, Трибини Композитора, у оквиру циклуса Коларчев подијум камерне музике, на Фестивалу харфе, Мокрањчевим данима, на Фестивалу Охридско лето, Фестивалу саксофона Saxperience, Фестивалу Константинус, Фестивалу БУНТ и многим другим.
Александра је активна као камерни музичар. Члан је НБО, камерног оркестра Музикон, гудачког квартета Мокрањац, а сарађивала и са БКО Љубица Марић, КО Гудачи Св. Ђорђа, ансамблом Метаморфозис, оркестром Жебељан. Члан је Београдске Филхармоније од 2006. године у секцији првих виолина, а у сезони 2013/14 и 2014/15 била је на месту заменика концертмајстора.
Александра је запослена на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу у звању доцента за уметничку област Гудачки инструменти – виолина. У ГКО Шлезингер је на позицији концертмајстора.
ЧЛАНОВИ ОРКЕСТРА
I виолине – Александра Милановић концертмајстор, Маја Милановић, Наталија Мишић, Алекса Нешић
II виолине – Бојана Ђоловић, Милан Јовић, Сара Матовић, Олга Јовановић
Виоле – Панта Величковић, Ана Ђорђевић, Сузана Влатковић
Виолончела – Павле Савић, Исидора Филиповић
Контрабас – Срђан Ђорђевић
О ДЕЛИМА
Иако је био сјајан писац мелодија, Џорџ Гершвин је у пуној хармонији компоновао за клавиром. Није изненађујуће што је његова Успаванка из 1919. настала за клавијатуром. Дело у једном ставу за гудачки квартет постало је омиљено на приватним музичким вечерима које су одржавали Гершвинови пријатељи. Мелодија комада је добила други живот као арија у његовој опери Плави понедељак. Током наредне четири деценије, оживљавање Плавог понедељка представљало је једини изглед мелодије. Тек 1967. године првобитни гудачки квартет је добио свој први јавни наступ у рукама Гудачког квартета Џулијард. Када је Успаванка коначно објављена 1968, Ајра Гершвин је написала: „Можда то није Гершвин из Рапсодије у плавом, Концерта у Еф дуру и његових других концертних дела, али сматрам да је шармантан и љубазан.“
Композиција Ка звездама композиторке Татјане Милошевићје писана специјално за Николу Пековића и фестивал Мај месец музике и вечерас ће премијерно бити изведена.
Пет танго сензација је свита од пет делова за бандонеон и гудачки квартет које је 1989. написао аргентински композитор Астор Пјацола. Премијерно је изведена у Њујорку исте године, а одмах потом су је снимили Кронос квартет и композитор Пјацола, који је свирао бандонеон. Плоча је била један у низу од три међународно обојена албума која су објављена истовремено.
НИКОЛА ПЕКОВИЋ је рођен у Краљеву 1991. године. Свој први контакт са хармоником остварује са пет година. Нижу и две године средње музичке школе завршава у МШ Стеван Мокрањац у Краљеву у класи Марије Вукићевић. Средњу школу завршава у МШ Др Милоје Милојевић из Крагујевца у класи Миљана Бјелетића, док основне и мастер студије хармонике завршава на Факултету уметности у Нишу са највишим оценама у класи истог професора. Од Универзитета у Нишу добија највиша признања као најбољи студент основних и мастер академских студија. Специјалистичке студије завршава у Шпанији (2016) на академији “Musikene“ – Centro superior de musica del Pais Vasco у класи професора Алберди Ињакија, истакнутог светског уметника на хармоници. Тренутно је студент завршне године докторских студија у Португалији на Универзитету у Евори, одсек за музику и музикологију – хармоника.
Запослен је у звању ванредног професора на Факултету уметности у Нишу. О Николином раду на Факултету сведоче његови студенти, који се као врсни извођачи издвајају по броју освојених награда, како на домаћим, тако и на међународним такмичењима. Његова педагошка активност рефлектује се и кроз чланство у жиријима на многобројним значајним интернационалним такмичењима хармонике, као и кроз одржавање мајсторских курсева у земљи и иностранству.
Последњих петнаест година активан је на концертноj сцени, наступа као солиста и камерни музичар у Србији, Кини, Русији, Америци, Канади, Катару, Француској, Словачкој, Италији, Немачкој, Украјини, Литванији, Летонији, Грчкој, Чешкој, Португалији, Шпанији, Бугарској, Хрватској, БиХ, Црној Гори, Словенији и Белгији.
Kao уметник широких стилских интересовања наступа заједно са својом сестром Бојаном у глобалном ТВ такмичењу Ја имам таленат 2012. године, спајајући по мишљењу многих до тада неспојиво – класичну музику на хармоници и певање уз српски традиционални инструмент гусле. Као потпуно откровење овај дуо остварује победу. Три године касније, дискографска кућа ПГП/РТС издаје њихов заједнички ЦД под називом „Небеско је увек и довека“. Никола и Бојана оформили су ансамбл Art family са којим стварају глобалну музику (World Music) и наступају у земљи и иностранству. Овом остварењу претходи Николино солистичко аудио издање (ЦД) са класичном музиком на хармоници које бива објављено од стране Факултета уметности у Нишу 2014. године.
Током досадашње каријере освајао је прва и друга места на преко 50 престижних акордеонистичких такмичења у земљи и иностранству, од којих се издвајају: Светски трофеј (Русија, Канада, Португалија, Шпанија), Светски куп (Канада), Клингентал (Немачка), Кастелфидардо (Италија), Пула (Хрватска), Козани (Грчка), Белтинци (Словенија), Трст (Италија), Попрад (Словачка), Accoholiday (Украјина), Звездане Стазе (Србија).